Следвайте Гласове в ТелеграмГолемите технологични компании (Big Tech) трябва да предприемат

...
Следвайте Гласове в ТелеграмГолемите технологични компании (Big Tech) трябва да предприемат
Коментари Харесай

ЕК поиска още повече фактчекъри в социалните медии

Следвайте " Гласове " в Телеграм

Големите софтуерни компании (Big Tech) би трябвало да подхващат повече стъпки, с цел да защитят демократичните избори против интервенция и онлайн дезинформация, съобщи Вера Йоурова, вицепрезидент на Европейската комисия за полезности и бистрота, в петък по време на конференция след диалог с водачите на Big Tech в Съединени американски щати.

Брифингът за пресата в Сан Франциско беше последната спирка на Йоурова от обиколката ѝ в Съединени американски щати, на която тя се срещна с основните изпълнителни шефове на Гугъл – Сундар Пичай, Meta – Марк Зукърбърг, X (бивша Twitter) – Линда Якарино, YouTube – Нийл Мохан и други Посланието ѝ беше ясно: властническите държавни управления работят интензивно, с цел да манипулират резултатите от изборите, с цел да повлияят на геополитическия пейзаж в своя изгода, отбелязва Information Week в репортаж от срещата.

Влиянието на обществените медии, съчетано с все по-усъвършенстваните дълбоки имитации с AI, заплашват демокрацията в международен мащаб, съобщи Йоурова. „ Трябва да вземем ограничения, с цел да защитим изборния развой и способността на гласоподавателите да гласоподават независимо без операция ”, сподели тя пред кореспонденти в офиса на Европейската комисия в Сан Франциско.

„ Сътрудничеството с цифровите платформи, родени основно тук, в Съединените щати, е безусловно сериозно. Защото те отварят пространство освен за демократична полемика и открита връзка, само че и пространство за враждебни артисти да въздействат на нашето публично мнение ”, съобщи Йоурова.

Тя цитира, по-конкретно, съветската интервенция в минали избори, както и повишаването на антисемитската интензивност след терористичната офанзива на Хамас против Израел на 7 октомври. „ Видяхме огромна вълна от антисемитизъм онлайн, която се разля в действителния свят ”, сподели Йоурова.

„ Това са неща, които желаеме да бъдат спрени. И платформите имат задължението да съблюдават нашите правила, което значи, че те би трябвало да открият незаконното наличие и да го премахнат… ние желаеме те да правят повече инспекции на обстоятелствата ”, настоя вицепрезидентът на Европейска комисия.

Йоурова цитира неотдавна признатите разпореждания като Закона за цифровите услуги и Закона за изкуствен интелект на Европейски Съюз като старания за отбрана на световната общественост против екстремистко наличие, терористично наличие и тирада на омразата. Доклад на Комисията, направен през март, демонстрира голям брой закани.

„ Не става въпрос единствено за европейски избори, само че и за национални избори ”, сподели Йоурова. „ Виждаме няколко съответни нови закани, които могат да повлияят отрицателно на изборния развой и законността на изборите… Дезинформация и дезинформация, създадена и разширена от изкуствен интелект – желаеме платформите да маркират наличието, основано от AI ”.

Тя отхвърли концепцията, че засилените регулации попречват свободата на словото. „ Когато приказваме за модериране на наличие, в смисъл на модериране на дезинформация, ние не поправяме ничии отзиви, ние просто желаеме да създадем инспекция на обстоятелствата. Искаме платформите да усилят потенциала си да правят инспекция на обстоятелствата със лични средства, само че също по този начин да си сътрудничат с проверяващите обстоятелства в нашите държави-членки и с медиите ”, разясни Йоурова.

Част от казуса е обсегът на американските обществени платформи в области с голям брой езици, което прави инспекцията на обстоятелствата по-труден развой. „ Имаме 27 държави-членки и 22 езика (в рамките на ЕС), тъй че това е непрекъснат проблем, не виждаме задоволително инспекция на обстоятелствата на всички тези езици ”, сподели тя.

В отговор на въпрос дали регулациите на Европейски Съюз, засягащи софтуерния бизнес в Съединени американски щати,  са непропорционални, Йоурова съобщи: „ Е, това е статистика, не е користолюбие. Тъй като имаме толкоз доста компании, родени в Америка, които вършат бизнес в Европейски Съюз, които въздействат на нашето осведомително пространство и рекламна промишленост в огромен мащаб, откакто въведохме регулации, можехме да забележим, че това оказва въздействие върху тези огромни (американски) компании ”.

„ Но нашето законодателство не прави разлика сред американски и европейски или други компании. След като компаниите… желаят да работят на европейския пазар, те би трябвало да съблюдават същите правила. Никога не е имало полемика по отношение на законодателството, че ще има специфичен фокус върху американските компании ”, увери Йоурова.

Инфо: technews.bg

 

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР